Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAFFP2932B1ZR
Call 07942786565 79% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Type of Fragrance | Floral |
| Packaging Size | 25 gram to 1 kg |
| Form | Liquid |
| Fragrance | Sandal |
| Brand | P. M. Rathod |
| Packaging Type | Bottle |
View Complete details
Product Brochure
| Fragrance | Citrus / Fresh |
| Packaging Size | 25 gram to 1 kg |
| Form | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | P.M. Rathod |
View Complete details
Product Brochure
| Fragrance | White Rose |
| Packaging Size | 25 gram to 1 kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | P.M. Rathod |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Packaging Size | 25gm |
| Form | Liquid |
| Brand | P. M. Rathod |
| Application | Agarbatti, Dhoop Sticks |
| Base | Oil Based |
| Features | Long Lasting |
| Shelf Life | 24 Months |
| Packaging Type | Bottle |
View Complete details
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 25 gram to 1 kg |
| Brand | P. M. Rathod |
| Fragrance | Aromatic |
View Complete details
| Packaging Size | 25 gram to 1 kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Physical State | Liquid |
| Brand | P. M. Rathod |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 25 gram to 1 kg |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | P. M. Rathod |
| Fragrance | Sandal |
With decades of industry rich experience and leading market know-how, we are able to offer an unmatched range of Agarbatti Fragrance.
View Complete details
Product Brochure
| Fragrance | Lavender |
| Brand | P. M. Rathod |
| Bottle Material | Glass |
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 25 gram - 1 kg |
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | Cosmetic |
| Purity % | 99% |
| Packaging Type | BOTTLE |
Aroma chemicals are synthetic or naturally derived compounds used to create fragrances in a variety of products like perfumes, candles, cosmetics, air fresheners, and food. These chemicals are responsible for the specific scents we associate with different products, and they are often combined in complex formulations to create rich, multi-layered fragrances.
View Complete details